LRI dënon ashpër dhunën e ushtruar ndaj drejtuesve të LSI nga PS

Dita e sotme ka shënuar dy raste dhune ndaj drejtuesve të LSI-së në Pukë, dhe ndaj kordinatorit të LSI në Fushë-Krujë. Dhunuesit flitet të jenë të dërguar nga PS. Ky akt i rëndë dhe barbar ka bërë që të rinjtë e LRI të reagojnë menjëherë. I menjëhershem ka qenë reagimi i kryetares LRI-së, Floida Kerpaci, e cila në një status në profikin e saj dënon dhunën e ushtruar ndaj të rinjve të LSI, ‘Kush dhunon Rinine, femijet tuaj, dhunon Shqiperine!’, shprehet Kerpaci.

Gjithashtu ka reaguar edhe nën kryetari i LRS, Klevi Pojana, ‘Ju që dhunoni gra dhe vajza jeni burracakë dhe qënie të pështira!
Ju që i urdhëroni jeni po aq fajtorë dhe kriminelë!’ , shprehet ndër të tjera Klevi.

Më poshtë keni reagimin plotë te Floida Kërpacit dhe të Klevi Pojanes :

Floida Kerpaci- Kryetare e LRI

‘Rilindja qe Rilindi Dhunen!
Kush dhunon Rinine, femijet tuaj, dhunon Shqiperine!
Dhune mbi te rinjte dhe grate- Kjo nuk eshte Shqiperia qe une dua!
Rilindja me oligarkun, arrogantin e saj ne krye,
te heqi dore nga dhuna mbi te rinjte!
Te rinjte kane vlera, ideale dhe KURRE PO KURRE nuk do ti nenshtrohen kesaj dhune!
Ngjarja e sotme eshte e trishtueshme,
e dhimbshme dhe pikerisht kete mendesi kriminale do ta denoje rinia e Shqiperise ne 25 qershor!
Romin, ne sot jemi me te bashkuar se kurre, jemi me te forte, jemi te gjithe te rinjte nje ze, per ti dhene fund indiferentizmit, dhunes ndaj ideve, bindjeve dhe perbuzjes ndaj ne te rinjve!
Kriminelet qe dhunojne RININE te vendosen perpara DREJTESISE!’

Klevi Pojana – Nenkryetar i LRI
Ju që dhunoni gra dhe vajza jeni burracakë dhe qënie të pështira!
Ju që i urdhëroni jeni po aq fajtorë dhe kriminelë!
Nuk ka frikë, nuk ka tërheqje dhe as kthim pas në rrugën tonë!
Fajtorët do ta paguajnë, diktatura është vrarë në këtë vend dhe për të nuk mund të ketë më ‘Rilindje’!
Rinia shqiptare nuk do të mbahet peng nga banda e narkopërdoruesve dhe narkotrafikuesve, ajo e ka bërë zgjedhjen e saj, ajo ka zgjedhur rrugën e integrimit!
LSI e përbuz dhunën dhe imponimin! Dënimi ynë do të vras aspiratën e atyre që duan oligarkinë! Në 25 Qershor merr fund e keqja!
LSI forcë e parë, për një shans për të gjithë, për një të ardhme më të mirë!